Ortopedia, Rehabilitacja, Fizykoterapia, DMW MEDICA. Sosnowiec » Rehabilitacja stawu kolanowego

medycyna estetyczna

Zawartość

Więcej o Centrum Medycznym Medica

Artykuł

Rehabilitacja ruchem

Artroskopia umożliwia optymalną – czyli natychmiastową rehabilitację. Jest to bardzo istotne przy uszkodzeniu stawu kolanowego i jego więzadeł. Ma ona na celu uzyskanie prawidłowego zakresu ruchu i siły mięśniowej, a także wspomaga regenerację stawu. Toteż im szybciej można podjąć po operacji ćwiczenia rehabilitacyjne – tym dochodzenie do zdrowia jest krótsze i bardziej efektywne.

Przygotowanie do ćwiczeń rehabilitacyjnych

Przygotowanie polega na zmniejszeniu stanu zapalnego i przyśpieszeniu wchłaniania się wysięków surowiczych i zapalnych w kolanie. W tym celu w klinikach stosuje się kompleks metod wspomagających: krioterapię, czyli ochładzanie kolana do temperatury, 5 C (10-15 minut, kilka razy dziennie), co ściąga naczynia krwionośne i zmniejsza wysięk i ból. Alternatywą jest ochładzanie kolana do temperatury – 40 C. Stosowana jest również fizykoterapia polem magnetycznym, co przyśpiesza procesy gojenia i zmniejsza ból.

Leczenie ruchem

Najważniejszym jednak elementem rehabilitacji jest LECZENIE RUCHEM. Ruch w rehabilitacji stawu jest zbawienny. Zwiększa dopływ krwi do chrząstki i wydzielanie odżywczych płynów stawowych. Dzięki temu szybciej regeneruje się chrząstka, goją uszkodzone więzadła.

Metody rehabilitacji ruchem

Ćwiczenia rehabilitacyjne polegają na wykonywaniu specjalnych figur ruchowych kończyny – są to tzw. bierne ćwiczenia ruchowe stawów. . Forma i zakres ruchu nogi może być „ustawiana” i manipulowana niezawodnymi rękami fizykoterapeutów. Ruchy ćwiczebne mogą być też sterowane komputerowo przy pomocy specjalnych inteligentnych urządzeń – tzw. szyn rehabilitacyjnych. Szyny te są niekiedy bardzo skomplikowanymi urządzeniami sterowanych komputerowo, z mechanicznym napędem elektrycznym. Służą ciągłej i biernej mobilizacji stawu. Ponadto stosuje się różne ćwiczenia usprawniające, a szczególnie izometryczne, dzięki którym pacjent odzyskuje siłę mięśniową. Tego typu leczenie ruchem (kinezyterapeutyczne) jest wspomagane fizykoterapią: polem magnetycznym lub innymi zabiegami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Źródło; Portal Farmaceutyczno-Medyczny

oprac. mgr Edwad Ozga-Michalski

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności