Ortopedia, Rehabilitacja, Fizykoterapia, DMW MEDICA. Sosnowiec » Krioterapia

medycyna estetyczna

Zawartość

Więcej o Centrum Medycznym Medica

Artykuł

Krioterapia miejscowa

Zestaw do krioterapii miejscowej z użyciem pary ciekłego azotu.

Krioterapia miejscowa polega na przyłożeniu przy pomocy specjalnego aplikatora bardzo niskiej temperatury, która dostarczana jest do miejsca zmienionego chorobowo. Zabieg zamrażania i rozmrażania powtarza się w jednym cyklu kilkakrotnie. Doprowadza to do zamarzania zawartości komórek, pękania błon biologicznych i w konsekwencji destrukcji tkanki. Krioterapia miejscowa stosowana jest do leczenia:

  • zmian skórnych łagodnych i złośliwych (np. brodawki skórne, choroba Bowena)
  • zmian powstałych na błonach śluzowych (np. leukoplakia, pachydermia, kłykciny kończyste)
  • destrukcji zmian łagodnych i nowotworowych w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza wątroby (np. naczyniak)

Krioterapia ogólna

Krioterapia ogólna polega na poddaniu całego ciała przez krótki czas (do 3 minut) działaniu bardzo niskich temperatur (od -160 do -100 °C). W odróżnieniu od krioterapii miejscowej, prawidłowo stosowana krioterapia ogólna nie niszczy tkanek. Zabieg ten jest również nazywany kriostymulacją, ponieważ celem zabiegu jest dostarczenie organizmowi stresu fizjologicznego.

Literatura potwierdzająca skuteczność krioterapii w leczeniu konkretnych schorzeń jest skąpa. Podczas badań nad skutecznością krioterapii w leczeniu **–zapalnych chorób reumatycznych 20% pacjentów było zmuszonych przerwać zabiegi z powodu niepożądanych efektów ubocznych.[1]

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności