Ortopedia, Rehabilitacja, Fizykoterapia, DMW MEDICA. Sosnowiec » Kręgosłup

medycyna estetyczna

Zawartość

Więcej o Centrum Medycznym Medica

Artykuł

Centrum Medica jest ośrodkiem, który zapewnia wyspecjalizowaną opiekę w rozpoznawaniu, leczeniu i rehabilitacji schorzeń kręgosłupa.Zapewniamy opiekę lekarzy specjalistów zajmujących się leczeniem zachowawczym i operacyjnym chorób kręgosłupa w tym:

  • bólów krzyża
  • bólów szyi i pleców
  • choroby dyskowej (dyskopatii)
  • deformacji, skrzywień kręgosłupa – skolioza
  • zniekształceń i złamań na tle osteoporozy
  • urazów kręgosłupa
  • infekcjii i stanów zapalnych
  • guzów i zmian nowotworowych
  • przeciążeń związanych z pracą/nauką

kregoslup_02

Bóle krzyża, szyi i pleców występują w ciągu życia u ponad 80% ludzi. Jest to silny, ostry lub tępy ból okolicy kręgosłupa często promieniujący do kończyn, powodujący ograniczenie ruchomości oraz przybranie nienaturalnej postawy ciała. W 90% przypadków poprawa następuje w ciągu 3 miesięcy, a u pozostałych przechodzi w postać przewlekłą, trudniejszą do leczenia. Choroba dyskowa (dyskopatia) związana jest z patologią w obrębie dysku międzykręgowego. Patologicznie zmieniony lub przemieszczony dysk może powodować ucisk korzeni nerwowych lub worka oponowego i być przyczyną często silnych dolegliwości bólowych oraz zaburzeń czucia. Mogą do tego prowadzić urazy, nagły ruch w określonej płaszczyźnie, długotrwale przeciążenia, wykonywanie określonej pracy lub sportu: podnoszenia, pchania ciężkich przedmiotów, częste schylanie, długotrwałe siedzenie (kierowcy).

Deformacje kręgosłupa mogą prowadzić do zaburzeń postawy ciała oraz występowania dolegliwości bólowych, zaburzeń oddychania i krążenia oraz do zaburzeń samooceny. Najczęstsze deformacje to kyfoza i skolioza. Zwykle dotykają one ludzi młodych, ale mogą też występować u osób dorosłych. Zdecydowana większość deformacji nie prowadzi do powstania dużych, widocznych skrzywień, które wymagałyby leczenia operacyjnego. Przyczyny ich powstawania bywają różne, od wad postawy, asymetrii długości kończyn po deformacje wrodzone. Bardzo wiele z nich można leczyć metodami zachowawczymi, a tylko ok. 2% wymaga interwencji chirurgicznej.

Bardzo ważne są: wczesne rozpoznanie i odpowiednia kontrola progresji skrzywienia.

kregoslup_01

Osteoporoza jest schorzeniem, w którym występuje osłabienie kości na skutek utraty minerałów. Kość staje się osłabiona, delikatna i łatwo łamliwa. Zmniejsza się gęstość kości. Ostoporoza nie boli do czasu aż wystąpi złamanie.Choroba ta dotyczy osób starszych, chociaż rzadko występuje również u ludzi młodych. Złamania trzonu kręgu są poważne. Mogą powodować silne dolegliwości bólowe pleców, deformacje pleców – garb, obniżenie wzrostu. Leczenie wymaga stosowania protez, leków a czasami operacji. Złamania kręgosłupa związane są najczęściej z rozwojem komunikacji, wykonywaniem ryzykownych zawodów (praca na wysokości), uprawianiem sportów ekstremalnych oraz brakiem wyobraźni (skoki do wody). Jeżeli uszkodzenia wywołane urazem dotyczą tylko kręgów (kości) to odpowiednie leczenie zachowawcze lub operacyjne oraz właściwa rehabilitacja zwykle pozwalają na pełny lub prawie pełny powrót pacjenta do zdrowia. Jeżeli jednak uszkodzeniu ulega rdzeń kręgowy to skutkiem tego jest porażenie na poziomie odpowiadającym poziomowi uszkodzenia.

Zdecydowana większość tych neurologicznych ubytków jest nieodwracalna niezależnie od zastosowanego sposobu leczenia. Infekcje w obrębie kręgosłupa często pozostają nierozpoznane przez długi czas. Ich przyczyną mogą być: gruźlica, sepsa, spadek odporności. Objawy nie są typowe. Mogą prowadzić do patologicznych złamań kręgów oraz ubytków neurologicznych. Większość guzów kręgosłupa to przerzuty guzów sutka, prostaty i innych. Prowadzą do zniszczenia trzonu kręgu i patologicznego złamania oraz zagięcia kręgosłupa i ucisku na rdzeń kręgowy. Mogą też niszczyć kręgi oraz naciekać na rdzeń kręgowy. Z reguły wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności